YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • b, strong, i, em, u, mark, abbr etiketleri HTML'de Metin Biçimlendirme
b, strong, i, em, u, mark, abbr etiketleri HTML'de Metin Biçimlendirme - html, html dersleri, b, b etiketi, strong, strong etiketi, i, i etiketi, em, em etiketi, cite, cite etiketi, u, u etiketi, mark, mark etiketi, abbr, abbr etiketi, html metin biçimlendirme, biçimlendirme etiketleri, #10
Ahmet Aydın - 12/01/2021 - 32 Görüntülenme

b, strong, i, em, u, mark, abbr etiketleri HTML'de Metin Biçimlendirme

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de b etiketi, strong etiketi, i etiketi, em etiketi, u etiketi, mark etiketi ve abbr etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

b Etiketi

Bir ifadeyi kalın bir şekilde yazmak istediğimizde kullandığımız etikettir. Ziyaretçinin dikkatini çekmesi için vurgulamak istediğimiz ifadeyi b etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Bu etiketi kullandığımızda tarayıcıda b etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılmış ifadenin kalın bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

strong Etiketi

Bir ifadeyi önemli (güçlü) bir ifade olarak tanımlamak ve tarayıcıda kalın bir şekilde yazdırmak istediğimizde kullandığımız etikettir. strong etiketi, görsel olarak b etiketi ile aynıdır. Ancak b etiketi, normal bir ifadenin dikkat çekmesi için kullanılırken strong etiketi, yazıda önemli (güçlü) bir ifadenin tanımlanması için de kullanılır.

Önemli (güçlü) olarak tanımlamak ve bunun kalın bir şekilde yazılmasını istediğimiz bir ifadeyi strong etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Bu etiketi kullandığımızda tarayıcıda strong etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılmış ifadenin kalın bir şekilde yazıldığını gözlemleyebiliriz. İfade aynı zamanda önemli (güçlü) bir ifade olarak da arka planda işaretlenmiş olacaktır.

i Etiketi

Bir ifadeyi yatık/italik olarak yazmak istediğimizde kullandığımız etikettir. Ziyaretçinin dikkatini çekmesini istediğimiz bir ifadeyi i etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Bu kullanımı gerçekleştirdiğimizde tarayıcıda i etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılmış ifadenin yatık/italik bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

em Etiketi

Bir ifadeyi önemli bir ifade olarak tanımlamak ve tarayıcıda yatık/italik yazdırmak istediğimizde kullandığımız etikettir. İlgili ifade em etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılır. Böylelikle ifadenin önemli bir ifade olduğu ve yatık/italik olarak yazdırılması sağlanır.

u Etiketi

Bir ifadenin altı çizili bir şekilde yazdırılmasını istediğimizde kullandığımız etikettir. İlgili ifadenin, u etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılmasıyla tarayıcıda altı çizili bir şekilde yazdırılmasını sağlayabiliriz.

mark Etiketi

Bir ifadenin arka planını sarı yapmak için kullandığımız etikettir. Bunu kitap veya defterlerimizde önemli gördüğümüz yerleri fosforlu veya keçeli kalem ile çizmek gibi düşünebiliriz. Bu işlem için mark etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında ilgili ifadeyi yazmamız yeterlidir. Kullanımı gerçekleştirdiğimizde mark etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılmış ifadenin arka plan renginin sarı olarak yazdırıldığını sanki fosforlu veya keçeli kalem ile not alındığını tarayıcıda gözlemleyebiliriz.

abbr Etiketi

Abbreviation kelimesinden gelen abbr etiketi kelime anlamı olarak da kısaltma anlamına gelmektedir. Bir ifadenin kısaltılmış bir ifade olarak tanımlanması için abbr etiketini kullanabiliriz. Örneğin HTML ifadesinin abbr etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazarak bunun kısaltılmış bir ifade olduğunu tanımlayabiliyoruz.

Kısaltılmış ifadenin açılımını ise title niteliği ile kullanıcıya gösterebiliriz. Bunun için abbr etiketinin açma etiketinde bulunan abbr ifadesinden sonra bir boşluk bırakalım ve title = “” ifadesini oluşturalım. Kısaltılmış metnin açılımını bu tırnak işaretleri arasına yazabiliriz.

Örnek: title = “Hypertext Markup Language”

title niteliğini kullandığımızda ilgili ifadenin altının nokta nokta işaretlendiğini ve mouse ile üzerine gelindiğinde açılımının gösterildiğini gözlemleyebiliriz.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de b etiketi, strong etiketi, i etiketi, em etiketi, u etiketi, mark etiketi ve abbr etiketi yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...