YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • code, samp, kbd, del, ins, s, bdi, bdo etiketleri HTML'de Metin Etiketleri
code, samp, kbd, del, ins, s, bdi, bdo etiketleri HTML'de Metin Etiketleri - html, html dersleri, code, code etiketi, samp, samp etiketi, kbd, kbd etiketi, del, del etiketi, ins, ins etiketi, s, s etiketi, bdi, bdi etiketi, bdo, bdo etiketi, metin etiketleri, #11
Ahmet Aydın - 08/02/2021 - 18 Görüntülenme

code, samp, kbd, del, ins, s, bdi, bdo etiketleri HTML'de Metin Etiketleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de code etiketi, samp etiketi, kbd etiketi, del etiketi, ins etiketi, s etiketi, bdi etiketi ve bdo etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

code Etiketi

Bir bilgisayar kodu girdisini temsil eden etikettir. Örnek verecek olursak PHP’de ekrana yazdırmak istediğimiz ifade için echo komutunu kullanırız. Bunu bir bilgisayar kodu girdisi olarak kabul edebiliriz. Öyleyse echo gibi ifadeleri code etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazarak ilgili ifadenin bir bilgisayar kodu girdisi olarak işaretlenmesini sağlamış oluyoruz. Tarayıcıda web sayfamızı açtığımızda code etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ilgili ifadenin diğer ifadelerden farklı bir yazı stili ile yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

samp Etiketi

Bir bilgisayar kodu çıktısını temsil eden etikettir. Örnek verecek olursak bazen web sayfalarında aldığımız HTTP 500 sunucu hatasını bir bilgisayar kodu çıktısı olarak kabul edebiliriz. Öyleyse HTTP 500 gibi ifadeleri samp etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazarak ilgili ifadenin bir bilgisayar kodu çıktısı olarak işaretlenmesini sağlamış oluyoruz. Tarayıcıda web sayfamızı açtığımızda samp etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ilgili ifadenin diğer ifadelerden farklı bir yazı stili ile yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

kbd Etiketi

Klavyeden girilmesi istenen değerleri temsil eden etikettir. Bazı programlarda kullanıcıdan klavyeden bir giriş yapılması istenmektedir. Örneğin Kayıt Eklemek İçin A tuşuna basınız diye bir ifademiz olsun. Biz burada A değerinin klavyeden girilmesi istenen bir değer olduğunu biliyoruz. O zaman A ifadesini kbd etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Böylelikle web sayfamızda ilgili ifadenin klavyeden girilmesi gereken bir değer olarak işaretlenmesini sağlamış olacağız. Tarayıcıda web sayfamızı açtığımızda kbd etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ilgili ifadenin diğer ifadelerden farklı bir yazı stili ile yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

del Etiketi

Silinen bir ifadeyi temsil eden etikettir. “Kanala Android Programlama Dersleri yerine Flutter Dersleri eklenecektir” diye bir cümlemiz olsun. Bu cümlede Android Programlama Dersleri silinen bir ifade olarak yer aldığından bu ifadeyi del etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Böylelikle bu ifadenin silinen bir ifade olarak işaretlenmesini sağlıyoruz. Tarayıcıda web sayfamızı açtığımızda del etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ilgili ifadenin üzeri çizili bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

ins Etiketi

Yeni eklenen bir ifadeyi temsil eden etikettir. del etiketinde verdiğimiz örneğe bakacak olursak “Kanala Android Programlama Dersleri yerine Flutter Dersleri eklenecektir” metninde Flutter Dersleri ifadesinin yeni eklenen bir ifade olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Öyleyse Flutter Dersleri ifadesini ins etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Böylelikle ilgili ifadenin yeni eklenen bir ifade olarak işaretlenmesini sağlamış oluyoruz. Tarayıcıda web sayfamızı açtığımızda ins etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ilgili ifadenin altı çizili bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

s Etiketi

Uygulamadan kaldırılmış bir ifadeyi temsil eden etikettir. Örneğin bir E-Ticaret sitesinde kampanya dahilinde “Son 10 Ürün” uyarısının bulunduğunu ve bu ürünlerin tükendiğini varsayalım. O zaman biz Son 10 Ürün ifadesini s etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Böylelikle ilgili ifadenin uygulamadan kaldırılmış bir ifade olarak işaretlenmesini sağlamış oluyoruz. Tarayıcıda web sayfamızı açtığımızda s etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ilgili ifadenin üzeri çizili bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

bdi Etiketi

Yazım yönü sağdan sola olan bir ifadeyi temsil eden etikettir. Biz Arapça dilinde yazım yönünün sağdan sola olduğunu biliyoruz. O zaman bu etiketi Arapça ifadeler için kullanabiliriz. Örneğin مرحبا Arapça ifadesini bdi etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazarak metin yönünün sağdan sola olan bir ifade olarak işaretlenmesini sağlayabiliriz. Web sayfasını tarayıcıda açtığımızda bdi etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadenin görsel olarak bir farklılık olmadan işaretlendiğini gözlemleyebiliriz.

bdo Etiketi

Yazım yönünü kontrol etmek için kullandığımız etikettir. bdi etiketinde kullandığımız Arapça kelimeyi kopyalayalım ve bdo etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasına yapıştıralım. Web sayfasını tarayıcıda açtığımızda bu kelimenin ters bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz. Bunun nedeni bdo etiketinin yazım yönünün varsayılan olarak soldan sağa tanımlı olmasıdır. Bu sebepten dolayı Arapça kelime ters yazılmıştır.

dir Niteliği

bdo etiketinde bir ifadenin metin yönünü belirtmek için dir niteliğini kullanıyoruz. bdo etiketinin açma etiketinde bulunan bdo ifadesinden sonra bir boşluk bırakalım ve dir = “” ifadesini yazalım. Buradaki tırnak işaretleri içerisinde aşağıdaki iki değeri kullanabiliriz.

ltr: Left To Right (Soldan Sağa) ifadesinin kısaltılmasıdır. Varsayılan olarak tanımlıdır. bdo etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadenin metin yönünü soldan sağa olarak tanımlar.

rtl: Right To Left (Sağdan Sola) ifadesinin kısaltılmasıdır. bdo etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadenin metin yönünü soldan sağa olarak tanımlar.

Örneğimizde bulunan dir niteliğine rtl değerini vererek web sayfamızı güncellediğimizde Arapça kelimenin sağdan sola metin yönünde başarılı bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de code etiketi, samp etiketi, kbd etiketi, del etiketi, ins etiketi, s etiketi, bdi etiketi ve bdo etiketi yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...