YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • dl, dt, dd, ol, ul, li Etiketleri HTML'de Liste Etiketleri
dl, dt, dd, ol, ul, li Etiketleri HTML'de Liste Etiketleri - html, html dersleri, dl, dl etiketi, dt, dt etiketi, dd, dd etiketi, ol, ol etiketi, ul, ul etiketi, #14
Ahmet Aydın - 10/02/2021 - 51 Görüntülenme

dl, dt, dd, ol, ul, li Etiketleri HTML'de Liste Etiketleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de dl etiketi, dt etiketi, dd etiketi, ol etiketi, ul etiketi ve li etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

dl Etiketi

Açıklama listelerini tanımlamak için kullanılan etikettir. dl etiketi sayesinde açıklama listesinin taslağı oluşturulur. dl etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında dt etiketi ve dd etiketi sayesinde liste içeriğini gireriz.

dt Etiketi

Açıklama listesinde isim veya terimlerin tanımlanması için kullanılan etikettir. Açıklaması yapılacak ifadenin başlığı olarak düşünebiliriz. Liste içerisinde açıklaması yapılacak isim veya terimleri dt etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazıyoruz. Bu isim veya terimlerin açıklaması ise dd etiketi sayesinde yapılmaktadır.

dd Etiketi

Açıklama listesinde dt etiketi arasında bulunan ilgili isim veya terimin tanımlamasını, örneklendirilmesini veya açıklamasını dd etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yapıyoruz.

dl etiketi yapısı bir liste olduğundan dt etiketi ve dd etiketi yapılarını birden fazla tekrarlayabiliriz.

Örnek listemizi oluşturup web sayfamızı tarayıcıda açtığımızda dt etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan terim veya isimlerin listedeki elemanların başlığı şeklinde, dd etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan tanımlama, örneklendirme veya açıklama metinlerinin ise girintili bir biçimde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

dt etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında birden fazla dd etiketi yapısını kullanabileceğimizi de hatırlatalım.

ol Etiketi

Web sayfamızda sıralı liste oluşturmak için kullandığımız etikettir. ol etiketi sayesinde bir sıralı liste taslağı oluşturulur. ol etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında ise li etiketi yapısını kullanarak sıralı liste elemanlarını tanımlayabiliriz.

li Etiketi

Sıralı veya sırasız liste elemanlarını tanımlamak için kullandığımız etikettir. Sıralı veya sırasız liste elemanları li etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılır. Her liste elemanı farklı li etiketinin açma kapatma etiketleri arasında yer almalıdır.

ol Etiketi type Niteliği

ol etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan sıralı liste elemanlarının sıralanış tipini belirlediğimiz niteliktir. ol etiketinin açma etiketinde bulunan ol ifadesinden sonra bir boşluk bırakalım ve type = “” yapısını oluşturalım. type niteliğinin tırnak işaretleri arasında istediğimiz sıralama tipini belirtebiliriz.

Örnek 1: type = “A”

Bu kullanımda sıralı liste elemanları A’dan Z’ye doğru sıralanacaktır.

Örnek 2: type = “I”

Bu kullanımda sıralı liste elemanları roma rakamları kullanılarak sıralanacaktır.

Örnek 3: type = “1”

Bu kullanım varsayılandır. type niteliği kullanılmadığında aktif olarak 1’den artarak sıralama işlemi gerçekleştirilir.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de dl etiketi, dt etiketi, dd etiketi, ol etiketi, ul etiketi ve li etiketi yapılarını inceledik.

ol Etiketi start Niteliği

Sıralı liste elemanlarının sıralama başlangıç değerini belirtmek için kullanılan niteliktir. ol etiketinin açma etiketinin içerisinde bulunan ol ifadesinden sonra bir boşluk bırakalım ve start = “” yapısını oluşturalım. Buradaki tırnak işaretleri içerisinde sıralı liste elemanlarının sıralama başlangıç değerini yazabiliriz.

Örnek: start = “10”

Bu kullanımda sıralı liste elemanları 10’dan artarak sıralanacaktır.

ol Etiketi reversed Niteliği

Sıralı liste elemanlarının sıralama değerlerini ters çeviren niteliktir. ol etiketinin açma etiketinde bulunan ol ifadesinden sonra bir boşluk

bırakalım ve reversed ifadesini yazalım. Örneğin listemizdeki eleman sayısı altı olsun. reversed niteliği kullanımından sonra web sayfamızı açtığımızda listedeki elemanların 6’dan azalarak sıralandığını gözlemleyebiliriz.

reversed niteliğini kullandığımızda liste elemanlarının yazıldığı gibi kaldığını sadece sıralama değerlerinin tersine çevrildiğini unutmayalım.

ul Etiketi

Web sayfamızda sırasız liste oluşturmak için kullandığımız etikettir. ul etiketi sayesinde bir sırasız liste taslağı oluşturulur. ul etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında ise yukarıda açıklamasını yaptığımız li etiketi yapısını kullanarak liste elemanlarını tanımlayabiliriz.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...