YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • form Etiketi ile action, autocomplete, enctype, method, name, target Nitelikleri
form Etiketi ile action, autocomplete, enctype, method, name, target Nitelikleri - html, html dersleri, form, form etiketi, action, action niteliği, autocomplete, autocomplete niteliği, enctype, enctype niteliği, method, method niteliği, name, name niteliği, target, target niteliği, #17
Ahmet Aydın - 11/02/2021 - 40 Görüntülenme

form Etiketi ile action, autocomplete, enctype, method, name, target Nitelikleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de form etiketi ve bu etiketin sahip olduğu action niteliği, autocomplete niteliği, enctype niteliği, method niteliği, name niteliği ve target niteliği yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

Bu makaleden itibaren etiketlere ait nitelikleri oluştururken ilgili etiketin açma etiketinde bulunan etiket adından sonra bir boşluk bırakıp nitelik yapısının oluşturulmasına değinmeyeceğiz. Bu zamana kadarki makalelerde niteliklerin nerede oluşturulduğunu her seferinde söylemiştik. Bu aşamaya kadar geldiysek niteliklerin nerede oluşturulduğunu biliyoruz demektir.

form Etiketi

Web sayfamızdaki ziyaretçi veya kullanıcılarla etkileşime geçmemizi sağlayan etikettir. form etiketi sayesinde ziyaretçi veya kullanıcılardan gerekli bilgileri alıp programlama dilleri aracılığıyla işlem veya işlemlere tabi tutabiliriz. form etiketi ile bir form yapısı oluşturmak istediğimizi belirtmiş oluyoruz. Formda bulunan elemanları ise form etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında kodlamamız gerekiyor. Şimdi form etiketinin sahip olduğu bazı nitelikleri inceleyelim.

action Niteliği

Formdan alınan verilerin hangi dosyada işlem veya işlemlere tabi tutulacağını belirten niteliktir.

Örnek 1: action = “”

Varsayılan olarak tanımlıdır. Yani action niteliğini kullanmasak bile buradaki tanımlama gerçekleşecektir. Bu kullanımda formdan alınan verilerin formun bulunduğu dosya içerisinde bir programlama dili aracılığıyla işlem veya işlemlere tabi tutulacağını temsil etmektedir.

Örnek 2: action = “musteri_kaydet.php”

Bu kullanım ise formdan alınan verilerin formun bulunduğu dosya ile aynı konumda bulunan musteri_kaydet.php dosyasında işlem veya işlemlere tabi tutulacağını temsil etmektedir.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta action niteliğine değer olarak verilen dosyanın konumunun, formun bulunduğu konum baz alınarak dizin bazlı tanımlanmasıdır. Örneğin musteri_kaydet.php dosyası formun bulunduğu dosya ile aynı dizinde bulunan islem adlı bir klasörün içerisinde olsaydı aşağıdaki kullanımı gerçekleştirmemiz gerekecekti.

Örnek 3: action = “islem/musteri_kaydet.php”

autocomplete Niteliği

Form içeriğinin tarayıcı tarafından desteklenerek doldurulmasını kontrol etmemizi sağlayan niteliktir. Web sayfalarında bulunan formlarda mutlaka karşılaşmışızdır. Bir forma veri girilirken daha önce girdiğimiz veriler tarayıcı tarafından bizlere gösterilir ve biz o verilerden birine tıklayarak form elemanına veri girişini yapabiliyoruz. Bu özelliği autocomplete niteliği ile kontrol edebilmekteyiz.

Örnek 1: autocomplete = “on”

Varsayılan olarak tanımlıdır. Yani autocomplete niteliğini kullanmasak bile buradaki tanımlama gerçekleşecektir. Bu kullanımda formdaki otomatik tamamlama özelliğine sahip tüm elemanların tarayıcı tarafından önerilerek doldurulması aktif edilmiştir.

Örnek 2: autocomplete = “off”

Bu kullanımda ise formdaki otomatik tamamlama özelliğine sahip tüm elemanların tarayıcı tarafından önerilerek doldurulması engellenmiştir.

Yukarıdaki iki kullanımı da deneyerek farklılıkları gözlemleyebilirsiniz. İlgili form elemanlarında önceden veri girişinin yapılmış olması gerektiğini de unutmayalım.

enctype Niteliği

Form aracılığıyla bir dosya yüklemesi yapılacaksa kullanmamız gereken bir niteliktir. Bu nitelik ve gerekli değer ataması yapılmadan dosya yükleme işlemine izin verilmeyecektir.

Örnek: enctype = “multipart/form-data”

Bu kullanımı gerçekleştirdiğimizde ilgili form aracılığıyla dosya yükleme işlemlerine izin verilecektir. Eğer formda dosya yükleme işlemi yapılmayacaksa bu enctype niteliğini kullanmamıza gerek yoktur.

method Niteliği

Formdan alınan verilerin hangi HTTP metodunu kullanmasını belirlediğimiz niteliktir. Eğer dikkat ettiysek web sayfalarında formları gönderdiğimizde formdaki veriler adres çubuğunda bazen gösteriliyor bazen de gösterilmiyor. Bu açık veya kapalı gönderim işlemini method niteliği sayesinde belirleyebiliyoruz.

Örnek 1: method = “get”

Varsayılan olarak tanımlıdır. method niteliği kullanılmasa bile bu tanımlama geçerli olacaktır. Formdan alınan verilerin adres çubuğunda gösterilerek açık bir şekilde gönderilmesini sağlar.

Örnek 2: method = “post”

Formdan alınan verilerin gizli bir şekilde gönderilmesini sağlayan kullanımdır. Bu kullanımda formdan alınan veriler adres çubuğunda gösterilmeyecektir.

name Niteliği

Formumuza bir isim vermek için kullanılan niteliktir.

Örnek: name = “frmMusteriKaydet”

İlgili formun adını frmMusteriKaydet olarak tanımladık. İhtiyaç halinde bu değeri programlama dilleri aracılığıyla kullanıp işlem veya işlemler gerçekleştirebiliriz.

target Niteliği

Formdan gönderilen verilerin işlem veya işlemlere tabi tutulduğu dosyanın ne şekilde açılacağını belirttiğimiz niteliktir.

Örnek 1: target = “_self”

Varsayılan olarak tanımlıdır. Yani target niteliği kullanılmasa bile bu tanımlama geçerli olacaktır. İlgili dosyanın, formun bulunduğu sayfanın kapatılıp aynı pencerede açılmasını sağlar.

Örnek 2: target = “_blank”

Bu kullanımda formdan gönderilen verilerin işlem veya işlemlere tabi tutulacağı dosya yeni bir pencerede açılacaktır.

target niteliğini daha önce a etiketini incelerken de görmüştük. Mantık olarak yine aynı işlemi gerçekleştirmektedir.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de form etiketi ve bu etiketin sahip olduğu action niteliği, autocomplete niteliği, enctype niteliği, method niteliği, name niteliği ve target niteliği yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...