YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • h1...h6, p, span, hr, br etiketleri HTML'de Başlık Etiketleri
h1...h6, p, span, hr, br etiketleri HTML'de Başlık Etiketleri - h1, h1 etiketi, h2, h2 etiketi, h3, h3 etiketi, h4, h4 etiketi, h5, h5 etiketi, h6, h6 etiketi, p, p etiketi, span, span etiketi, hr, hr etiketi, br, br etiketi, bir alt satıra geçme, paragraf etiketi, başlık etiketi, başlık etiketleri, yatay çizgi etiketi, #07
Ahmet Aydın - 10/01/2021 - 51 Görüntülenme

h1...h6, p, span, hr, br etiketleri HTML'de Başlık Etiketleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de h1, h2, h3, h4, h5, h6 etiketleri, p etiketi, span etiketi, hr etiketi ve br etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

h1, h2, h3, h4, h5, h6 Etiketleri

Web sayfamızın içeriğindeki başlıkları tanımlamak için kullandığımız etiketlerdir. Arama motorlarına web sayfamızın içeriği hakkında önemli bilgiler verir. Sadece başlıklar için kullanmamız, bir yazının boyutunu büyük göstermek için kullanamamamız önerilir.

Editörümüzde başlık etiketlerimizi sırasıyla oluşturup açma ve kapatma etiketleri arasına değer girişlerini yaptıktan sonra dosyamızı kaydedip tarayıcıda açtığımızda bütün ifadelerin büyük yazı boyutundan küçük yazı boyutuna doğru yazdırıldığını gözlemleyebiliriz. Buradan 1, 2, 3 gibi ifadelerin aslında başlığın önemini vurguladığını çıkarabiliriz. h1 etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan değeri, web sayfasının ana başlığı olarak h2 etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan değeri, ana başlığın alt başlığı olarak h3 etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan değerini ise h2 etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan değerin alt başlığı olarak kabul edebiliriz. Bu etiketlerin yazı boyutlarını ve diğer stillendirilmelerini CSS ile yapıp tasarımlarımıza uygun hale getirebileceğimizi de hatırlatalım.

p Etiketi

Web sayfamızın içeriğindeki paragrafları tanımlamamızı sağlayan etikettir. p etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bir paragraf oluşturup, bu işlemi birkaç kez tekrar ettiğimizde web sayfamızda paragrafların nasıl oluşturulduğunu gözlemleyebiliriz. p etiketinin açma etiketi oluşturulduktan sonra paragraf içeriği girilir ve p etiketinin kapatma etiketi ile paragraf sonlandırılır.

span Etiketi

Bir ifadeyi satır içi gruplandırmak için kullandığımız etikettir. Yukarıda oluşturduğumuz paragrafta bulunan bir ifadeyi span etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasına alalım. span etiketinin açma etiketinde bulunan span ifadesinden sonra bir boşluk bırakıp style = “background: red” ifadesini oluşturalım.

Dosyamızı kaydedip tarayıcıda görüntülediğimizde eğer bir değişiklik yapmadıysak paragraf metninin siyah renkte yazdırıldığını ancak span etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadenin kırmızı renkte yazdırıldığını gözlemleyebiliriz. Böylelikle paragrafta bulunan bir ifadeyi span etiketini kullanarak gruplandırmış ve ona stil ataması yapmış olduk. Bu stillendirmeyi, span etiketine class atayarak birden çok span etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan değer için uygulayabiliriz.

hr Etiketi

Bulunduğu bölümün genişliği kadar yatay bir çizgi çekmek için kullandığımız etikettir. hr etiketi bazı bölümleri ayırmak için kullanılabilir. Singleton yapıda yani tek kullanımlık bir etikettir. Kapatma etiketi yoktur. Sadece hr etiketini açarak kullanabiliriz.

hr etiketini kullandıktan sonra dosyamızı kaydedip tarayıcıda gözlemlediğimizde ilgili konumda yatay bir çizginin oluşturulduğunu gözlemleyebiliriz.

br Etiketi

Web sayfamızda satır sonunu belirtmek için veya bir alt satıra geçmek için kullandığımız etikettir. Singleton yapıda yani tek kullanımlık bir etikettir. Kapatma etiketi yoktur. Sadece br etiketini açarak kullanabiliriz.

Yazdığımız metinlerin arasında bir yerde br etiketini kullanarak dosyamızı kaydedelim ve tarayıcıda gözlemleyelim. br etiketinin kullanıldığı yerden bir alt satıra geçildiğini gözlemleyebiliriz. Kaç tane br etiketi kullanırsak o kadar satır alta geçme işlemi uygulanacaktır.

Makaleye ek olarak satır içi ve blok yapılar hakkında fikir sahibi olmanız için ders videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de h1, h2, h3, h4, h5, h6 etiketleri, p etiketi, span etiketi, hr etiketi ve br etiketi yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...