YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • pre, blockquote, cite, q, address etiketleri
pre, blockquote, cite, q, address etiketleri - pre, pre etiketi, blockquote, blockquote etiketi, cite, cite etiketi, q, q etiketi, address, address etiketi, html iletişim bilgileri, html alıntı, #08
Ahmet Aydın - 10/01/2021 - 61 Görüntülenme

pre, blockquote, cite, q, address etiketleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de pre etiketi, blockquote etiketi, cite etiketi, q etiketi ve address etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

pre Etiketi

Bir metnin editörde yazıldığı gibi tarayıcıda gösterilmesini sağlayan etikettir. pre etiketi kullanılırken şu duruma dikkat etmeliyiz. Editörde yazdığımız ifadenin boyutları etiketi barındıran alanın boyutlarından büyük olursa bir taşma sorunu oluşacaktır. O yüzden pre etiketini kullanırken bir div içerisinde scroll kontrolü yaparak kullanılmasının önermekteyim. Bunun örneğini dersin videosunda görebilirsiniz. Daha iyi anlayabilmeniz için izlemenizi tavsiye ederim.

Editörde yazdığımız metinlerde biz ne kadar boşluk bırakırsak bırakalım veya alt satıra geçelim bu metin sadece bir boşluk bırakılıp yine sağa doğru yazdırılarak tarayıcıda gösterilir. Eğer yazdığımız metnin olduğu gibi gösterilmesini istersek pre etiketini kullanabiliriz. pre etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında ilgili metni yazarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

blockquote Etiketi

Bir kaynaktan yapılan alıntıyı web sayfamızda işaretlemek için kullandığımız etikettir. Eğer bir stillendirme yapmadıysak web sayfamızda bulunan metinler sola yaslı bir şekilde yazdırılır. Ancak blockquote etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılan bir metin tarayıcıda girintili bir şekilde yer alacaktır.

cite Etiketi

Bir makalede veya yazıda bahsedilen eserin adının işaretlenmesi için kullanılan etikettir. Örneğin bir kitap, resim, müzik vb. eserden bahsedilirken eserin adını cite etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Bu işlemi uygulayıp dosyamızı kaydedip tarayıcıda gözlemlediğimizde cite etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bahsedilen eser adının italik/yatık bir şekilde yazdırıldığını görebiliriz.

q Etiketi

Alıntı yapılan yer veya kişinin alıntısını işaretlemek için kullanılan etikettir. Örneğin bir yazarın kitabından alıntılanan bir sözü q etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılabilir. Bu işlemi uygulayıp dosyamızı kaydedip tarayıcıda gözlemlediğimizde q etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılmış olan alıntının tırnak işaretleri arasında yazıldığını gözlemleyebiliriz.

Editörde bizim yazmış olduğumuz tırnak işaretleri arasında bir ifadenin tarayıcıda seçildiğinde tırnak işaretlerini de seçebildiğimizi ancak q etiketi ile oluşturulan tırnak işaretlerinin seçilemediğini test edebilirsiniz. Bununla q etiketi ile oluşturulan ifadenin farklı olarak işaretlendiğini anlayabiliriz.

address Etiketi

Adından da anlaşılacağı gibi iletişim bilgilerini tanımlamak için kullanılan etikettir. address etiketini makale altında yazarın iletişim bilgisini tanımlamak için, footer alanındaki iletişim bilgileri için veya iletişim sayfasında bulunan iletişim bilgilerinin bulunduğu yerlerde kullanabiliriz.

Telefon numarası, e-posta adresi, iş adresi gibi iletişim bilgileri address etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılarak tanımlanabilir.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de pre etiketi, blockquote etiketi, cite etiketi, q etiketi ve address etiketi yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...