YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • table, caption, thead, tr, th, tbody, td, tfoot Etiketleri HTML'de Tablo Etiketleri
table, caption, thead, tr, th, tbody, td, tfoot Etiketleri HTML'de Tablo Etiketleri - html, html dersleri, table, table etiketi, thead, thead etiketi, tr, tr etiketi, th, th etiketi, tbody, tbody etiketi, caption, caption etiketi, td, td etiketi, tfoot, tfoot etiketi, #15
Ahmet Aydın - 10/02/2021 - 44 Görüntülenme

table, caption, thead, tr, th, tbody, td, tfoot Etiketleri HTML'de Tablo Etiketleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de table etiketi, caption etiketi, thead etiketi, th etiketi, tbody etiketi, tr etiketi, td etiketi ve tfoot etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

table Etiketi

Web sayfasında tablo yapısını tanımlamak için kullanılan etikettir. table etiketi sayesinde tablo taslağı oluşturulur. table etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında tablo içeriği girilir.

caption Etiketi

Tablomuza genel başlık vermek için kullandığımız etikettir. table etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında caption etiketlerinin açma ve kapatma etiketleri arasına tabloya verilecek başlık verisi girilir.

thead Etiketi

Tablomuzun baş kısmını temsil eden etikettir. thead etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında tablomuzda bulunan kolonların başlıklarını tanımlayabiliriz. Başlıkları tanımlayabilmemiz için thead etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında tr etiketi ile bir satır oluşturmamız ve th etiketi ile kolon başlıklarını belirtmemiz gerekiyor.

tr Etiketi

Tablomuza bir satır eklemek için kullanılan etikettir. Her satır ekleme işlemi için tr etiketi kullanılır. tr etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında satır içeriği oluşturulur.

th Etiketi

Tablomuzun kolon başlıklarını tanımlamak için kullanılan etikettir. tr etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında kullanılır. Her kolon başlığı için ayrı ayrı th etiketi kullanılmalıdır. Hücreler soldan sağa doğru otomatik olarak sıralanır. Kolonlara verilmek istenen başlıklar th etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılır.

tbody Etiketi

Tablomuzun içerik bölümünü temsil eden etikettir. Yine her satır için tr etiketi kullanılır. İçerikteki hücreleri temsil etmesi ve içeriğin girilmesi için ise td etiketi kullanılır. tr ve td etiketleri tbody etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında oluşturulur.

td Etiketi

Tablodaki içeriğin girilmesini sağlayan etikettir. Her hücre için ayrı ayrı td etiketleri kullanılır. İçerik td etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılır. Hücreler otomatik olarak soldan sağa doğru sıralanır. Tablo başlıklarına göre içeriğin bu sıra ile girilmesi gerekmektedir.

tfoot Etiketi

Tablodaki alt bölümü, alt bilgi veya toplam bölümünü temsil eden etikettir. tr etiketi ile bir satır oluşturulur. td etiketi ile içeriğin girilmesi sağlanır. Bu veriler tfoot etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında girilir.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de table etiketi, caption etiketi, thead etiketi, th etiketi, tbody etiketi, tr etiketi, td etiketi ve tfoot etiketi yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...