YÜKLENİYOR...

HTML Dersleri

  • Anasayfa
  • var, sub, sup, small, dfn, time Etiketleri HTML'de Metin Etiketleri
var, sub, sup, small, dfn, time Etiketleri HTML'de Metin Etiketleri - html, html dersleri, var, var etiketi, sub, sub etiketi, sup, sup etiketi, small, small etiketi, dfn, dfn etiketi, time, time etiketi, metinsel etiketler, #12
Ahmet Aydın - 09/02/2021 - 39 Görüntülenme

var, sub, sup, small, dfn, time Etiketleri HTML'de Metin Etiketleri

Merhaba, bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ediyoruz ve HTML’de var etiketi, sub etiketi, sup etiketi, small etiketi, dfn etiketi ve time etiketi yapılarını inceleyeceğiz. Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi unutmayınız.

var Etiketi

Değişken bir ifadeyi temsil eden etikettir. Web sayfamızda dikdörtgenin çevresini hesaplayacağımız formülü yazacağımızı varsayalım. 2.(kk+uk) formülünde kk, dikdörtgenin kısa kenarını, uk ise dikdörtgenin uzun kenarını temsil ediyor. Biz bu değerlerin dikdörtgenden dikdörtgene değişebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla bu ifadeleri değişken olduklarından dolayı var etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. İlgili kodlamaları yapıp dosyamızı kaydedip, web sayfamızı tarayıcıda açtığımızda var etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadelerin yatık/italik bir şekilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz. Böylelikle hem stil olarak farklılık kattık hem de kk ve uk ifadelerinin değişken ifadeler olarak işaretlenmesini sağlamış olduk.

sub Etiketi

Alt simge veya metinleri temsil eden etikettir. Suyun kimyasal formülünü H2O hepimiz biliyoruz. Ancak bu formülde 2 ifadesi alt simge olarak yazılmalıdır. Bu gibi ihtiyaçlarda ilgili ifadeyi sub etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz.  2 ifadesini sub etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasına alıp web sayfamızı tarayıcıda açtığımızda 2 ifadesinin bir alt simge (H2O) olarak yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

sup Etiketi

Üst simge veya metinleri temsil eden etikettir. Burada da iki kare farkını veren Matematik formülünü kullanalım. a2-b2=(a-b).(a+b) formülünde 2 ifadelerinin üst olarak yazılması gerekmektedir. Bu gibi ihtiyaçlarda ilgili ifadeleri sup etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. 2 ifadelerini sup etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasına alalım ve dosyamızı kaydedelim. Web sayfamızı tarayıcıda açtığımızda 2 ifadelerinin üst simge a2-b2=(a-b).(a+b) olarak yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

small Etiketi

Normal yazı boyutundan daha küçük boyutta ifadeler yazdırmak için kullandığımız etikettir. Bu etiket için kullanacağımız örnekte 7/24 Destek(1) ifadesi üzerinden ilerleyelim. Bazı makalelerde veya kullanım kılavuzlarında bu tarz bir ifadeyle karşılaşabiliyoruz. (1) ifadesini sup etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazalım ve üst simge olarak yazdırılmasını sağlayalım. Bu ifadeyi kullanıcı için yapacağımız dipnotta kullanacağız. Sayfamızın alt kısmında bu ifade için bir dipnot oluşturalım. Örneğin (1)Premium Müşteriler için Geçerlidir. Yine bu cümlede de (1) ifadesini sup etiketlerinin açma ve kapatma etiketleri arasına alalım. Genellikle bu tarz dipnot ifadeleri küçük bir şekilde yazılır. Bu gibi kullanımlarda Premium Müşteriler için Geçerlidir. ifadesini small etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Bu kodlamaları yapıp web sayfamızı tarayıcıda açtığımızda small etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadenin diğer metinlerin yazı boyutundan daha küçük bir boyutta yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

dfn Etiketi

Bir ifadenin tanımlanıp açıklaması yapıldığında kullandığımız etikettir. Örneğin HTML hiper metin işaretleme dilidir. diye bir cümlemiz olsun. Burada HTML ifadesini tanımlayıp açıklamasını yapıyoruz. Dolayısıyla buradaki HTML ifadesini dfn etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. Dosyamızda değişiklikleri uygulayıp web sayfamızı tarayıcımızda açtığımızda dfn etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifadenin yatık/italik bir stilde yazdırıldığını gözlemleyebiliriz.

title Niteliği

Son örneğimizde HTML ifadesini kullanmıştık. Bu ifade kısaltılmış olarak yazılan bir ifadedir. Biz ziyaretçi veya kullanıcıya bu ifadenin üzerine geldiğinde bir detay vermek istersek title niteliğini kullanabiliriz. Örneğimizdeki dfn etiketinin açma etiketinde bulunan dfn ifadesinden sonra bir boşluk bırakalım ve title = “” yapısını oluşturalım. Bu yapıdaki tırnak işaretleri arasında HTML ifadesinin açılımı olan Hypertext Markup Language açılımını yazabiliriz. Değişiklikleri kaydedip web sayfamızı tarayıcıda açalım. HTML ifadesinin üzerine gelelim ve title niteliğine verdiğimiz değerin bir açıklama kutusu içinde ekranda gösterildiğini gözlemleyelim.

time Etiketi

Zaman ile ilgili ifadeleri işaretlemek için kullanılan etikettir. Örneğin bir saat ifadesini time etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazabiliriz. time etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında bulunan ifade stil olarak bir farklılık sahibi olmasa da arka planda bir zaman ifadesi olarak işaretlenmiş olacaktır.

datetime Niteliği

Bir tarih ifadesinin arama motorları veya robotlar tarafından dikkate alınması için kullanılan niteliktir. time etiketinin açma etiketinde bulunan time ifadesinden sonra bir boşluk bırakalım ve datetime = “” yapısını oluşturalım. İlgili tarihi Yıl-Ay-Gün formatında tırnak işaretleri arasına yazabiliriz.

Örnek: datetime = “1923-10-29”

Tarihin ziyaretçiye gösterilecek ifadesi ise time etiketinin açma ve kapatma etiketleri arasında yazılacaktır.

Bu makalede Sıfırdan HTML Derslerine devam ettik ve HTML’de var etiketi, sub etiketi, sup etiketi, small etiketi, dfn etiketi ve time etiketi yapılarını inceledik.

Bu bilgileri ders videosunu izleyerek ve ders dosyalarını indirip inceleyerek pekiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ahmet Aydın Youtube Kanalı’na abone olabilir ve burada olmayan paylaşımlardan da faydalanabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalede görüşebilmek dileğiyle kodla kalın, hoşça kalın...